İletişim Kurmanın Bağımsız Modeli: Sonnet

Sonnet, akıllı telefon kullanım alışkanlığını tamamen değiştiriyor, şebeke ve internet’e ihtiyacı ortadan kaldırıp, telefonunuzu geliştirilmiş bir telsiz konumuna getiriyor.

Günümüzde özellikle büyük şehirlerde çekim sorunu pek kalmamış olsa dahi, şehirden uzaklaştığımız o ender zamanlarda tam ihtiyaç anında yüz üstü bırakır şebekeler bizi.

Kalabalık ve yoğun kullanımın olduğu ortamların içindeysek eğer istenen hız ve kaliteyi yakalayamayız ne yazık ki.

Ve elbette en hayati durum yani acil durumlar, olası bir felaket durumunda kopan iletişim Sonnet için en büyük tercih sebebi denilebilir.

Telsizlerin boyutu, ağırlığı gözünüzü korkutabilir, bunun yanı sıra yeterince pratik olmaması da cabası tabi.

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle iletişim alışkanlıklarımız büyük ölçüde değişti elbette, görüntü ve metinler gönderebilmek gibi seçenekler telefonla konuşmanın önüne bile geçti bazılarımız için.

Telsizlerse bize sadece düşük kaliteli bir konuşma sunuyor.

Sonnet ise herhangi bir operatöre, internet servis sağlayıcısına veya uydu bağlantısına gerek olmadan; metin mesajları, ses kayıtları, fotoğraflar ve konum bilgisini telefonunuzdan gönderebilmenizi sağlıyor.

Yani anlayacağınız telsizle akıllı telefonun avantajlarını bir nevi birleştiriyor.

Çalışma şekli ise oldukça basit, Sonnet telsiz iletişimini akıllı telefona taşıyan bir cihaz. Telefonunuz Sonnet’e Wi-Fi ile bağlanıyor ve telefonunuzdan gönderdiğiniz verileri uzun menzilli radyo dalgası yoluyla diğer Sonnet cihazlarına aktarabiliyor. Bu da şebeke ve internet kaynağına olan bağımlılığı ortadan kaldırıyor.

İki Sonnet kullanıcısı arasındaki noktadan noktaya erişim mesafesi 5 km. Göndericinin ve alıcının arasında engel bulunmadığı, örneğin ikisinin de birer tepenin üzerinde durdukları bir durumda ise bu mesafe 15 km’ye kadar genişleyebiliyor.

Sonnet kendi mesh ağına sahip. Mesh ağı; baz istasyonu gibi bir altyapı gerektirmeyen, herhangi bir dağıtıcı olmadan tüm cihazların birbirine bağlanabildiği, iletişimin güvenli olduğu bir kablosuz bir bağlantı türü. Çok sayıda cihazdan faydalanan bir ağ olması sayesinde erişim mesafesi 80 km’ye kadar genişleyebiliyor.

Şu anda Kickstarter ‘da fonlanmakta olan Sonnet’e bu yılın başında yeni bir güncelleme de gelecek.

Güncellemeyle her  kullanıcı internetini diğerleriyle paylaşabilecek. Cihazın internet bağlantısı varsa, ağdaki bütün kullanıcılar bu bağlantıdan faydalanabilecek.

Ya da mesela Sonnet’i internetin bulunduğu bir noktaya yerleştirdiğiniz takdirde yanınızda başka bir Sonnet taşıyarak internetin olmadığı bir noktada internete erişebileceksiniz.

Sonnet’i kolayca devreye sokmak mümkün. Üstelik herhangi bir abonelik ücreti de gerektirmiyor.

Ayrıca Sonnet; Telefonunuzu şarj edebilmesi, su geçirmez olması ve acil durumlar için S.O.S. çağrısı gibi detaylarıyla hayatınızı oldukça kolaylaştıracak bir ürün.

Ege Turan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir