Pazarlamanın Mobil Ayağına Işık Tutan 10 Madde

Pazarlama tarihini anlatsaydık eğer bu yazı çok uzun olurdu. Bunun yerine süreci kısaltmaya, değişen yüzlerinden birini anlatmaya karar verdik.

Mobil İletişim hayatımızın son döneminin en büyük paya sahip alanı oldu, bunu inkar etmek mümkün değil.

Erişimin kolaylığından, sonsuz dünyalara açılan kapılarından dolayı hepimiz günün her vakti istediğimizde bu kaynaktan faydalanabiliyoruz.

Gelin o halde hayatımıza bu kadar hakim olan, mobilin pazarlamada ki durumunu artılarıyla beraber inceleyim.

1) Hız
Mobil kampanyaların hem hazırlanma sürecinin kısa olması hem de oluşturulan materyallerin hedef kitleye saniyeler içinde ulaştırılması en büyük avantajlardan birisi elbette.

2) Uygun Bütçeler
Hiç şüphesiz ki markaların yüzünü güldüren bir diğer sebep ise bütçe bakımından son derece hesaplı olmasıdır. Baskı, yayın süresi gibi masraflar yoktur.

3) Erişim
Ulaşmak istediğiniz hedef kitle ve ortam için sınırınız yoktur, tamamen sizin tercihlerinize bağlıdır; gazete, tv, dergi, billboard gibi kanallarda ise iletişim için aynı ortamı paylaşmanız gerekir oysa ki. Kısacası, mobil pazarlama için reklamın sınırı yoktur.

4) Hedef Kitle

İçerik, hedef kitleye özel olarak yaratılır. Mobilde içerikleri kişiselleştirme şansınız bulunmaktadır. Hedef kitle ise kendisine özgü paylaşımlarla karşılaştığında duyacağı memnuniyetten dolayı bu hedeflemenin sonucu geri dönüşlere yansır.

5) Geri dönüşler

Hedef kitleden geri dönüş oranı %15’tir; ancak bu diğer mecralarda %2-%3 arasında değişir.

6) Etkileşim
Müşteriyle karşılıklı bir iletişime olanak sağlar. Diğer mecralarda böyle bir şans yoktur, ancak mobil pazarlamada insanlar istediği zaman sürece dahil olabilirler.

7) Pazarlamanın Bütünüyle Entegrasyon
Firmanın diğer pazarlama süreçleri ile oldukça kolay bir entegrasyon söz konusudur. Hem yaratıcı anlamda hem de tamamlayıcı anlamda doğru bir tercihtir.

8) Kolay ölçümlenme
Verilerle süreci takip etmek ise son derece basittir. Başta sosyal medya kaynakları olmak üzere tıklanma, izlenme vb. gibi etkileşimler ölçülebilmektedir.

9 ) Viral Etki

Kullanıcı potansiyeli düşünüldüğünde sosyal medya üzerinden paylaşılan dikkat çekici bir işin, saatler içinde milyonlarca kişiye ulaşma ihtimali dahi bulunmaktadır.

10) Yenilikçi Olmak

Diğer reklam türevlerine kıyasla son derece yeni bir kanal olan mobil şimdiye kadar düşünülmemiş ve uygulanmamış fikirler için büyük bir kaynaktır. Sürekli güncellenen altyapısı sayesinde yeni fikirlere ilham kaynağı olmakta ve müşteriler için ilgi çekiciliğini korumaktadır.

 

Markanız için bu on verimi en iyi şekilde alabilmeniz için,

Yenilikleri yakından takip ediyor ve yaratıcılığımızın ufkunu en iyi işler için geliştiriyoruz.

 

Ege Turan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir