Responsive Bir Websitesine Sahip Olmak İçin 10 Neden

Responsive Websitesi Tam Olarak Nedir?

Kısaca; internete girdiğiniz cihazın (masaüstü bilgisayar, laptop, notebook, tablet, akıllı telefon…vs) ekran boyutuna göre şekil alan duyarlı web sitelerine Responsive Websitesi denir.

responsive

2016 yılı rakamlarına göre dünyada 2 milyardan fazla akıllı cihazla internete giriliyor.

Responsive olmayan bir web sitesine mobil bir cihazdan girdiğinizde koskoca sayfa küçücük ekrana sığacak şekilde küçük açılır. Siz zoom yaparak ilgili içeriğe erişmeye çalışır, küçük yazılar içerisinde genelde yanlış yerlere dokunursunuz, bir metni okumak için olması gereken gibi aşağı inerek değil de sürekli sağa sola kaydırarak epey yorulursunuz.

responsive

Responsive özelliği olan bir sayfaya girdiğinizde sizi kullanışlı ve zoom yapmaya gerek olmayan mobil bir görünüm karşılar. Herşey karşınızdadır, kullanması kolaydır, rahattır.

Responsive yapıdaki bir web sitesinde içerik su gibidir, görüntülenen cihazın şeklini alır.

1 Wox3emCU-BtrqX5_TEj2GA

Kullanıcıya sağladığı kullanılabilirlik faydaları kadar web sitesi sahibine de bir çok fayda sağlar. Bu açıdan “neden siteniz responsive yapıda olmalı?” inceleyelim:

1) Daha İyi Kullanıcı Deneyimi: Sitenize gelen ziyaretçi daha iyi bir kullanıcı deneyimi (UX) yaşıyorsa sitenizi sürekli ziyaret etmeye devam eder. Eğer sürekli ziyaret edilmesi gereken bir içeriğiniz yoksa, kurumsal bir siteniz varsa; potansiyel müşterinize sağladığınız bu deneyim markanızın iyi algılanmasına olanak sağlar.

2) Google Öneriyor: Responsive yapıda olan web sitesilerini Google daha çok seviyor. Google’a mobil uyumlu bir web siteniz olduğunu gösterdiğiniz zaman mobilden yapılan aramalarda sizin sitenize daha üst sıralarda çıkartıyor. Google’da kullanıcı deneyimine önem verdiği için responsive yapıdaki bir web sitesini daha üst sıralara çıkartıyor.

3) Bir Web Sitesi, Tek Adres (URL): Mobil için özel bir tema kullanıldığı zaman genel olarak url adresi m.siteadi.com ya da mobil.siteadi.com gibi oluyor. Ne kadar tek bir web sitesi gibi gözükse de aslında 2 farklı web sitesi var. Mobil cihazdan girilen bir siteyi paylaştığınızda, bilgisayar başında bulunan kişi bu paylaşım linkine tıkladığı zaman bilgisayarında da mobil görünüm açılıyor. Ve bu çok kötü birşey… Mobil görünüm için bu çözümü kullanıyorsanız hemen vazgeçin. Özellikle yine Google tarafından 2 farklı web sitesi varmış gibi sonuçlar indexleniyor. Bu da arama sonuçlarında sıra kaybına sebep olabiliyor. 1. ve 2. maddede de bahsettiğimiz özellikler yine burada kendini gösteriyor.

4) SEO: Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için yukarıda bahsedilen 3 madde de çok önemli. SEO denilen şey artık birkaç kelime ile arama motorlarını kandırmaktan çok daha öteye geçti. Kullanıcı sitenizde ne kadar vakit geçiriyor, kullanıcı deneyimi için mutlu mu, arama sonuçlarında varlığınız ne durumda gibi bir çok algoritmaya sahip. Eğer mobil cihazdan yapılan aramada mobil uyumlu bir web siteniz yoksa daha gerilerdesiniz.

5) Hız ve Tepki: Responsive yapıda hazırlanan bir web sitesi ortalama %30 daha hızlı açılır. Yavaş yüklenen sayfaları terketme oranı %40 gibi ciddi rakamlara ulaştı.

6) Yüksek Dönüşüm Oranı: Aslında herşey birbirine bağlı. İyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak, arama motorlarının istediği gibi davranmak, daha hızlı bir web sitesine sahip olmak…v.b. Bu şartlarda hem kullanıcı hem de arama motorlarının gözünde bir numara olabilirsiniz.

7) Tek Kodlama, Tek Tasarım: Responsive yapıdaki bir web sitesinde (“-İçerik su gibidir, görüntülenen cihazın şeklini alır.) görüntülenen sayfa bir tanedir, sadece görüntülenen cihaza göre şekillenir. Böylelikle, tek bir yerden kodlama ve tasarım değişikliklerini yapabilirsiniz.

8) Zaman ve Para Tasarrufu: Tüm cihazlara uyumlu bir web sitesine sahip olduğunuz zaman, mobil tema ve/ veya uygulama geliştirilmesine gerek kalmaz. Her cihaz için farklı çözümler üretene kadar kaybolan zamandan tasarruf edebilir, mobil uygulama geliştirmek için harcanacak para cebinizde kalabilir. (Not: Mobil uygulama ihtiyacı içeriğinize göre değişebilir. Kurumsal, sabit içerikli bir internet sitesinin mobil uygulama ihtiyacı olmadığı gibi, bir e-ticaret sitesinin mobil uygulamaya ihtiyacı olabilir. “-Mobil uygulama yapılmasına gerek kalmaz.” tanımı bir genellemedir.)

9) Çevrimdışı Erişim: Responsive yapıdaki bir web sitesi HTML5 dili kullanılarak yazılır. HTML5 bir web uygulamasının ön belleğe alınmasını ve internet yokken de erişilebilmesini sağlayan “uygulama bellekleme” özelliğini taşır. Ziyaretçileriniz internet bağlantıları zayıfken ya da yokken de sitenize (daha önce ziyaret etmişlerse) bir ölçüde erişebilirler.

10) Açık Kaynak Erişim: Responsive yapıdaki bir web sitesi kodlanırken kullanılan HTML5 dili artık global olarak benzer özellikler taşımaktadır. xHTML olarak tabir edilen eski HTML kodlamada kodlara verilen tanımlama id ve sınıfları kodu yazan kişiye göre değişikliklik gösterirdi. Artık bootstrap gibi kütüphaneler sayesinde herkesin anlayabileceği standartlar oluştu. Bu standartlar; web sitesinin geliştirme aşamasında kaynak erişimini kolaylaştırır, sorunlar karşısında hızlı çözümler bulunmasını sağlar.

mutfak-elibol

Ruberu tarafından geliştirilen responsive web sitesi örneklerine bakabilir, responsive bir web sitesi sahibi olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Esat Taşatmanlar

Founder & Managing Director

“Responsive Bir Websitesine Sahip Olmak İçin 10 Neden” için bir cevap

  1. bahçeşehir çilingir dedi ki:

    teşekkürler hocam güzel bir bilgi sunulmuş başarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir